Social Icons

Zabytki- ciąg dalszy

Rudzki Most 1939


Pomnik ku czci ofiar faszyzmu

Tablica widniejąca przed pomnikiem




Krwawa przemoc hitlerowskiego okupanta wobec tucholan osiągnęła największe rozmiary w początkach i pod koniec II wojny światowej. Według powojennych ustaleń na obszarze byłego powiatu tucholskiego zostało zarejestrowanych 46 miejsc męczeństwa i kaźni, w których zginęło 641 osób nie licząc dalszych, które zginęły i zostały pochowane w bliżej nie ustalonych miejscach. Tucholę zajęto 2 września 1939 r. Od 24 października wystąpiły mordy masowe, zorganizowane. Dokładną liczbę zamordowanych trudno dzisiaj ustalić. Różne źródła podają jedynie przybliżone dane. Mordu dokonano w dniach 24,27 i 30 października oraz 2,6 i 10 listopada 1939r. Po wojnie zdołano ustalić i odkryć 6 zbiorowych mogił. Siłami społecznymi zbudowano monumentalny pomnik ku czci ofiar faszyzmu w miejscu ich straceń, w lesie w Rudzkim Moście. 

Jedna z sześciu mogił

Cmentarz jeńców wojennych 


Cmentarz jeńców wojennych z lat 1914-19 znajduje się w lesie, 200 metrów od drogi Tuchola - Rudzki Most. Jest założony na planie prostokąta, w części centralnej posadowiono pomnik w formie obelisku zwieńczonego kopułką podtrzymywaną z czterech stron tablicami. Upamiętnienie odnowiono w 1990 roku.

Pomnik upamiętniający jeńców wojennych z 1914-1919


                                  
Tablica przed pomnikiem



Cmentarz rosyjskich jeńców wojennych założono w latach 1920-1921, pochowano tu 799 jeńców wojennych i internowanych z wojny polsko-radzieckiej. Cmentarz znajduje się wlesie, 200 metrów od szosy Tuchola - Rudzki Most. Cmentarz założono na planie prostokąta, w części południowej znajduje się miejsce upamiętniające w kształcie półkolistym wraz z tablicą informacyjną. Upamiętnienie odnowiono w roku 1990




                                                     Tablica upamiętniająca jeńców wojennych z 1920-1921

                                                                               

0 komentarze:

Prześlij komentarz