Social Icons

poniedziałek, 29 października 2012

Muzeum

MUZEUM BORÓW TUCHOLSKICH


Muzeum Borów Tucholskich zostało udostępnione zwiedzającym 27 września 1980 r. jako Oddział Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Na siedzibę muzeum przeznaczono budynek z przełomu XIX/XX wieku, zlokalizowany przy zbiegu ulic Podgórnej i Murowej, który swoją architekturą nawiązuje do dawnych spichlerzy. Jest to obiekt murowany, o stropach drewnianych, belkowanych. W przeszłości pełnił on różnorodne funkcje gospodarcze: magazynowano w nim zboża, rozlewano piwo, produkowano lody i skupowano zioła. Remont i adaptacja obiektu trwały od 1976 r. do 1980 r. Po ich zakończeniu przekazano go na rzecz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy w nieodpłatne użytkowanie na okres 100 lat. Budynek posiada 4 kondygnacje - trzy z nich przystosowano do celów wystawowych. W pierwszym roku funkcjonowania Muzeum zwiedziło 2751 osób. Obecnie liczba zwiedzających dochodzi do prawie 9000 rocznie.  W latach 1992-2001 Muzeum zarządzane było przez Tucholski Park Krajobrazowy, natomiast przez ostatnie dziesięć lat opiekę nad MBT sprawuje Starostwo Powiatowe w Tucholi. Okres ten upłynął pod znakiem sukcesywnej modernizacji budynku i unowocześnienia go zgodnie z potrzebami zwiedzających.W muzeum eksponowane są dwie wystawy stałe: "Etnografia Borów Tucholskich" oraz "Fauna i flora Borów Tucholskich". Pierwsza zapoznaje zwiedzających z funkcjonowaniem osadnictwa i życia codziennego na terenie borów w przeszłości. Druga zaś przenosi w świat dzikiej przyrody, zwierząt i roślin znajdujących się w obszarze chronionym. Prezentowane są również wystawy tymczasowe, zaznajamiające zwiedzających z twórczością artystów ludowych. Eksponaty składające się na zasoby muzeum to głównie: narzędzia codziennego użytku i ludowe stroje.
Budynek muzeum

Rys historyczny

Tuchola 


Jest to prastare Pomorskie miasto stolica Borów Tucholskich. Od początku swego istnienia Tuchola była znaczącym ośrodkiem leżącym w miejscu krzyżowania się szlaków handlowych łączących południe z północą „via magna” i zachód ze wschodem „via regia”. Około XIII wieku Tuchola zaczęła przejmować strategiczną rolę Raciąża grodu kasztelańskiego i dotychczasowego ośrodka lokalnej władzy. Z osady o charakterze handlowym bardzo szybko przekształciła się w silne centrum terytorialne stając się siedzibą lokalnych władz.
Osadę Tuchola założyli na początku XIII wieku książęta kaszubscy. Jedni historycy twierdzą, że dokonał tego książe gdański Sambor I, inni wskazują Mściwoja II. Pewnym jest, że to właśnie ten drugi zaprosił do Tucholi arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę celem konsekracji kościoła „ad consecrandam ecclesiam In Thuchol”. Miało to miejsce dokładnie 9 października 1287 r. W chwili wystawienia stosownego dokumentu Tuchola pojawiła się na widowni dziejowej jako jedna z większych osad w południowo-zachodniej części Pomorza Gdańskiego. 
Tuchola z lotu ptaka